Skip to content
B U L B A
  • Diffuuserit
  • Miksi Diffuuseri?
  • Eteeriset Öljyt
    • Eteeristen Öljyjen Vaikutukset
    • Eteeristen Öljyjen Käyttö
  • Valaisimet
  • Yhteydenotto
  • Kauppa
    • Aroma Diffuuserit
    • Eteeriset Öljyt
    • Valaisimet
    • Aromaterapia
    • Ostoskori
    • Oma tili
    • Kassa

Eteeristen Öljyjen Käyttö

Eteerisiä Öljyjä Voidaan käyttää monella tavalla. Pääosin ne voidaan jakaa kahdelle tavalle; hengitysteitse tai iholle.

Diffuuseri

Kupu Vaalea Puu
Kupu Vaalea Puu

Paras tapa käyttää eteerisiä öljyjä on Bulba Aroma Diffuuserin kanssa. Se on tehokkain, hellin ja nopein tapa. Tehokkuus perustuu siihen että Diffuuseri ultraäänellä höyrystää veden johon eteeristä öljyä on sekoitettu ja näin ollen se levittyy parhaiten ilman mukana ympäristöön. Tällä tavalla huoneen tuoksua on myös helppo vaihtaa yhden öljyn tuoksusta toiseen.

Käyttö: Lisää 1-3 tippaa eteeristä öljyä Diffuuserin vesisäiliöön.

Osta Diffuuseri täältä!

Suihku tai kylpy:

Lisää mieltymyksesi mukaan 5–10 tippaa eteeristä öljyä ruokalusikalliseen nestemäistä neutraalia suihkusaippuaa. Hemmottele itseäsi ja läheisiäsi ihanalla tuoksuliuoksella suihkussa, kylvyssä tai jalkakylvyssä.

Vartaloöljy:

Lisää mieltymyksesi mukaan kaksi tippaa eteeristä öljyä ruokalusikalliseen (noin 5 ml) neutraalia ihonhoitoöljyä. Öljyksi soveltuu hyvin esimerkiksi oliiviöljy, Frantsilan Aroma perushierontaöljy tai Frantsilan yrttihierontaöljy.

Sauna:

Lisää 1–3 tippaa eteeristä öljyä löylykauhalliseen vettä.

Kasvojen kauneushöyrytys ja höyryhengitys:

Lisää 2–3 tippaa eteeristä öljyä 1–2 litraan kuumaa vettä. Pidä kasvot pyyhkeen alla 2–3 minuuttia. Varo silmiä.

Öljyparfyymi:

Voit käyttää öljyparfyymiä tavallisen parfyymin tapaan ranteeseesi ja korvantaustaasi. Laimenna eteerinen öljy esimerkiksi oliiviöljyyn. Hyvä laimennussuhde on 10–20 tippaa eteeristä öljyä 10 ml oliiviöljyä kohden. Muutaman pisaran eteeristä öljyä voi sipaista vaatteille myös sellaisenaan. Värilliset eteeriset öljyt, kuten patsuli ja mandariini voivat jättää vaatteille väritahroja. Silkille öljy ei sovellu.

EI

eläinkokeita
keinotekoisia hajusteita
väriaineita
säilöntäaineita

 

Eteeriset Öljyt
bulba
aromaterapia eteeristen frantsila käyttö öljyjen

Related articles

Eteeriset Öljyt

Vastaa Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.

Jälleenmyyjät

Myymälät Suomessa

Yhteystiedot

Sähköposti info@bulba.fi Puhelin: 050 5929160

Osastot

  • Aroma Diffuuserit
  • Aromaterapia
  • Eteeriset Öljyt
  • Valaisimet

Yhteystiedot

Sähköposti: info(a)bulba.fi

 

Tietoa

  • Maksu ja Toimitusehdot
  • Rekisteriseloste
  • Bulban Tarina
  • Tietosuojaseloste
Bulba Diffuuserit (c) 2018-
Theme by Colorlib Powered by WordPress